logo

Ključ

Vinč Horst: Nijemac koji je stao pred četnike i rekao: ‘S njima sam živio, neka s njima i umrem!'

Author: Urednik

Published: 02.12.2024

Priča o Vinču Horstu, njemačkom državljaninu koji je nakon Drugog svjetskog rata odlučio ostati živjeti u Sanici, malom mjestu kod Ključa, svjedočanstvo je nesalomive hrabrosti i ljudskosti.

Vinč je u Sanici osnovao porodicu nakon što se zaljubio u Fajku, mještanku s kojom je živio u ljubavi i miru sve do 1992. godine, kada su četničke jedinice pod Arkanovim vodstvom donijele smrt i stradanje u ovo pitomo mjesto.

Te kobne godine, četnici su krenuli u akciju etničkog čišćenja Sanice, izvodeći muslimanske stanovnike na strijeljanje. Vinč Horst, kao čovjek njemačkog porijekla i nemusliman, imao je priliku izbjeći sudbinu svojih komšija. Srpske komšije su mu rekli da izađe iz stroja jer "on nije Musliman". Međutim, njegov odgovor postao je simbol otpora nepravdi:

„Zašto da izađem? Ja nisam lošiji od ovih ljudi. S njima sam živio, neka s njima i umrem!“

Uprkos mogućnosti da spasi vlastiti život, Vinč je ostao uz svoje komšije. Zajedno su strijeljani, a njihova tijela su bačena u jamu s ostalim nevinim žrtvama. Njegova odluka i žrtva ne samo da svjedoče o izuzetnoj hrabrosti, već i razotkrivaju brutalnu logiku četničkog režima, čiji su zločini obilježili historiju Bosne i Hercegovine.

Nakon što je Armija Republike Bosne i Hercegovine oslobodila Sanicu, posmrtni ostaci Vinča Horsta ekshumirani su i ukopani u dvorištu Osnovne škole Sanica, gdje počiva kao simbol otpora i ljudske čestitosti. Njegov mezar posjećuju učenici svakog Bajrama, učeći Fatihu čovjeku koji je odlučio dijeliti sudbinu svojih komšija i u smrti.


Copy the URL or share on social media:


Logo of the Bosnia Association

© Asocijacija Bosna 2025