logo

Ključ

U cilju potpunog progona Bošnjaka sa prostora općine Ključ srpski Krizni štab je 27. maja 1992. osnovao Agenciju za prihvat i preseljenje izbjeglica iz jedne oblasti u drugu.

Doneseni su kriteriji za odlazak sa prostora općine Ključ. Skoro svi Bošnjaci općine Ključ su protjerani sa svojih ognjišta. Na prostoru općine Ključ do sada je ekshumirano više od masovnih grobnica, više desetina zajedničkih i pojedinačnih. Ubijeni Ključani bacani su u jame duboke desetine metara.

Ubijanje i bacanje u masovne grobnice vršeno je bez obzira na godine. Ubijani su Bošnjaci od jedne do 90 godina starosti. Prosjek svih ubijenih i identifikovanih je 43,1 godina starosti. Ovi podaci pokazuju da je glavni cilj zločinaca bio ubijanje Bošnjaka u najproduktivnijim godinama u fizičkom, psihičkom i reproduktivnom periodu života.

Na prostoru općine Ključ ubijani su muškarci, žene, djeca i starci. Kada se govori o odnosu između broja ubijenih muškaraca i žena, puno više je ubijenih muškaraca. Ubijeno je 93% muškaraca i 7% žena.

Posmrtni ostatci spaljenih žrtava Ključa

Iz navedenih pregleda vidljiv je odnos između broja ekshumiranih i broja identificiranih po grobnicama, prosječan broj godina starosti žrtava i polna struktura. Ovi pregledi nas navode na zaključak da je cilj masovnih zločina ubiti što više Bošnjaka bez obzira na pol i starost.

Ubijanje je imalo krajnju namjeru uništenja i progona Bošnjaka radi stvaranja etnički čistog teritorija. Provođeno je svim sredstvima i metodama u skladu sa proklamovanim velikosrpskim planovima o formiranju jedinstvene etnički čiste srpske države.

U Ključu je ubijeno preko 700 ljudi. Ključani su osim u svom gradu ubijani ili tačnije ekshumirani u još osam gradova.

U grobnicama je pronađeno 48 žrtava sa prezimenom Botonjić. Kroz logore su prošle su hiljade Ključana. Samo kroz logor Manjača prošao je 1161 Ključanin, a smatra se da je kroz druge logore prošlo još oko 200 Ključana.


Copy the URL or share on social media:


Logo of the Bosnia Association

© Asocijacija Bosna 2025