logo

Nevesinje

Gotovo sve zarobljene žene i djevojke su silovane, a veliki broj nevesinjskih Bošnjaka i Hrvata je prošao razne koncentracione logore i kazamate, kao što su MUP, Alatnica, Dom JNA, Kotlovnica, Boraka, Kalinovik, Morinja, osnovne škole u Pridvorcima, Luci i Zijemljima.

Od ukupnog broja žrtava genocida bošnjačke nacionalnosti ekshumirano je 171 lice, dok se za posmrtnim ostacima 130 lica još traga, kao i za četvero Hrvata. Posmrtni ostaci žrtava su pronalaženi u jamama Dubrava, Lipovača, Doline-Kušići, Borisavac, u Bišini, masovnim grobnicama na Telećoj Lastvi - planina Velež, Miljevcu, Krstačama – planina Crna Gora, Srednjoj Vodi, Štedimu – planina Crvanj, Kiseru – Boračko jezero, itd.

Na području Nevesinja su spaljeni svi stambeni i vjerski objekti, a neki od njih su bili pod zaštitom UNESCA, kao svjetska kulturna baština.

Da li ste znali?

Da li ste znali da je Nevesinje odmah iza Srebrenice po procentualnom stradanju/ubijanju civila? Da li ste znali da je Nevesinje grad djeco-ubica? U Nevesinju je ubijeno 305 osoba bošnjačke nacionalnosti, što iznosi 9,1% od ukupnog broja bošnjačkog stanovništva. Među ubijenima je i 26 djece.

Da li ste ikada čuli za selo Kljuna, malo mjesto koje se nalazi na teritoriji općine Nevesinje? Pred sami napad na selo, Bošnjaci blagovremeno napuštaju i bježe iz istog. Međutim, da bi spasili sebe i svoje živote morali su preći preko jedne planine. Mlađi među njima su uspijeli da pređu preko planine, a 16 starijih ljudi nisu mogli preko planine i oni su ostavljeni.

Ostavljeni su nekih 8-9 kilometara od sela. Prije nego što su mlađi nastavali dalje donijeli su im vodu i neka ćebad, čak i neke stare šporete na drva da mogu da opstanu.

Oni su tu bili nekih 7-8 dana. Jedne noći četnici upadaju u taj improvizirani kamp i ubijaju ih, 15 žena i jednog muškarca. Najmlađa od žena imala je 65 godina, a najstarija je imala 101 godinu i bila potpuno slijepa.

Forenzičari su utvrdili da su svih 16 ubijeni bez ispaljenog metka, svih 16 zaklani!

Njihova tijela su ostavljena na površini da čekaju 18. decembar 1997. godine, dan kada je Amor Mašović sa svojim timom ušao u Nevesinje.


Copy the URL or share on social media:


Logo of the Bosnia Association

© Asocijacija Bosna 2024