logo

Srebrenica

Srebrenica je naseljeno mjesto i sjedište istoimene općine u istočnom dijelu Bosne i Hercegovine . Naselje Srebrenica je i sjedište istoimene mjesne zajednice koja obuhvata naseljena mjesta: Srebrenica, Baratova, Centar, Crvena Rjeka, Grad, Karanfil, Crkvište, Petriča, Skender, Učina-bašča, Mlinište, Klisa, Kiselica, Panađurište, Kozarica, Kumrići, Pištivoda i Hrid.

Srebrenica, tragičan grad lijepog imena, koje duguje plemenitom metalu skrivenom duboko u njegovim njedrima, mnogo prije zvaničnog početka agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu, stavljen je na vrh velikosrpskih prioriteta.

Bez saglasnosti Skupštine opštine Srebrenica i viših institucija Republike Bosne i Hercegovine, 22. marta 1992. samovoljnim i jednostranim aktom tzv. Narodne skupštine Srpske republike Bosne i Hercegovine, proglašena je takozvana Srpska opština Skelani.

Do tada srebrenička mjesna zajednica, koju Drina razdvaja od Bajine Bašte u Srbiji, imala je apsolutnu bošnjačku većinu, kao i samo naselje Skelani, u kome je omjer Bošnjaka i Srba bio 960 Bošnjaka spram 160 bosanskih Srba.

Pobunjeni bosanski Srbi18. aprila 1992. uz pomoć Specijalnih jedinica Službe državne bezbednosti Srbije vrše okupaciju Srebrenice.

Grad pada bez otpora, a bošnjački predstavnici u vlasti opštine Srebrenica potražili su utočište u sigurnijim krajevima. Bošnjaci Srebrenice su obezglavljeni i neorganizovani, vlada strah, panika i beznađe.

Stihijski, grupe patriota pružaju otpor i nakon zasjede u Potočarima 20. aprila 1992. vojnicima iz Srbije koji su se vraćali iz pljačke Srebrenice, u kojoj je poginulo nekoliko desetina srbijanskih vojnika, šalju poruku nade da se narod može braniti.

Srpska okupacija grada Srebrenica trajala je 22 dana, do 8. maja 1992. Tog dana, Goran Zekić, predsjednik Srpske demokratske stranke u Srebrenici, ubijen je pod misterioznim okolnostima u zasjedi na putu iznad naselja Vidikovac. Istog dana srpske snage se povlače iz Srebrenice, ostavljajući iza sebe leševe ubijenih bošnjačkih civila i spaljene kuće.


Copy the URL or share on social media:


Logo of the Bosnia Association

© Asocijacija Bosna 2025