logo

Višegrad

Višegrad: Otkriven djelić tajni rijeke Drine u jezeru Perućac

Author: Urednik

Published: 15.09.2023

Preliminarno identificirane 162 osobe

Sredinom ovog mjeseca počinje obdukcija nekompletnih posmrtnih ostataka žrtava koje su u ljeto 2010. godine pronađene tokom asanacije jezera Perućac.

Do ovog časa utvrđen je preliminarni identitet 162 osobe, a na temelju izoliranih jedinstvenih DNK profila osnovano se može pretpostaviti da je broj pronađenih žrtava veći od 200.

Žene

Među pronađenim žrtvama 40 (oko 25 %) su osobe ženskog pola, uključujući tri djevojčice uzrasta od 9,5 do 17,5 godina. Ukupan procenat nestalih osoba ženskog pola na nivou Bosne i Hercegovine je oko 13 %, što znači da je broj pronađenih u jezeru Perućac dvostruko veći od procenta na nivou Bosne i Hercegovine. Imamagić Aiša i Ohranović Hašida rođene 1906. godine su ujedno i najstarije pronađene žrtve jezera Perućac.

Djeca

Ukupan broj pronađene djece je 10 (oko 6%), što je takođe dvostruko više od procenta nestalih maloljetnih osoba na nivou cijele zemlje.

Među pronađenom djecom je i troipogodišnji Podžić Haris, rođen 1988. godine koji je ujedno i najmlađa otkrivena žrtva jezera Perućac.

Stare osobe

Preliminarnom identifikacijom je utvrđeno da je 36 osoba (oko 22%) bilo starije od 60 godina u vrijeme njihovog nestanka, a među njima je 18 žrtava ženskog i 18 žrtava muškog pola.

Srebrenica i Žepa

Od ukupno 162 osobe njih 24 (oko 15%) su nestali na području Srebrenice i Žepe u julu i avgustu 1995 godine, a preostalih 138 žrtava nestali su tokom 1992. (135 osoba) i 1993. godine (3 osobe). Na području općina Višegrad, Foča, Rudo, Goražde, Rogatica, Priboj i Prijepolje (Republika Srbija), Kovin (Vojvodina) i Priština (Kosovo).

Regruti bivše JNA

U jezeru Perućac pronađena su i dva regruta bivše JNA koji su u toku 1991. godine upućeni na služenje vojnog roka u Kovina i Prištinu – Ahmetspahić Almas, rođen 17.11.1972. godine iz Višegrada i Meštrovac Ermin rođen 15.02.1973. iz Jajca.

Štrpci – otmica iz voza „Lovćen“ 671

Dva od 19 putnika voza koji je saobraćao na relaciji Beograd – Bar, koji su oteti na željezničkoj stanici u mjestu Štrpci 27.02.1993. godine pronađeni su u jezeru Perućac. Radi se o državljanima Republike Srbije – Ćorić Rasimu i Republike Crne Gore – Rastoder Jusufu. Ranije su takođe u jezeru Perućac pronađeni nekompletni ostaci i trećeg putnika Zupčević Halila, dok posmrtni ostaci preostalih 16 putnika još uvijek nisu pronađeni.

Sjeverin – otmica iz autobusa

Posmrtni ostaci Hodžić Medredina, jednog od 16 otetih putnika 22.10.1992. godine iz autobusa u mjestu Sjeverin, općina Priboj (Republika Srbija) su takođe pronađeni u Jezeru Perućac. Nacionalna pripadnost

Od 162 preliminarno identificirane žrtve 160 su bošnjačke i 2 srpske nacionalnosti.

Reasocijacija ranije ekshumiranih žrtava

Dijelovi posmrtnih ostataka 25 žrtava od 162 do sada preliminarno identificiranih žrtava su ekshumirani tokom ranijih asanacija jezera Perućac na lokalitetima sela Kurtalići (2000. godine), Kameničko točilo (2000. godine) i Barimo (2005. godine).

Lokacije

Žrtve su pronađene na više od 60 mikrolokacija u 30 sela i zaselaka na području općina Višegrad, Rogatica, Srebrenica i Bajina Bašta (Republika Srbija).

Rezervni koštani uzorci

Laboratorija za DNK analizu u Tuzli još uvijek radi na izolaciji DNK profila iz više od 100 uzetih rezervnih koštanih uzoraka, što će sigurno rezultirati kompletiranjem već identificiranih ili utvrđivanjem novih identiteta žrtava.

Identifikacija

O terminu konačne identifikacije preliminarno identificiranih žrtava porodice će biti obavještene nakon što se okonča proces obdukcije i DNK analiza.

Zahvalnica

Institut koristi priliku da se još jedanput zahvali svim volonterima, institucijama i privrednim subjektima bez čije nesebične pomoći pri asanaciji jezera Perućac bi postignuti rezultati bili znatno skromniji.

Dodatne informacije Za sve dodatne informacije članovi porodica i zainteresirani se mogu obratiti članu Kolegija direktora gosp. Mašović Amoru.

Sarajevo, 09.02.2012.

Stručni saradnik za odnose sa javnošću

Čengić Lejla


Copy the URL or share on social media:


Logo of the Bosnia Association

© Asocijacija Bosna 2025