logo

Prijedor

Kako je sudska presuda ugasila časopis 'Living Marxism' zbog negiranja genocida

Author: Urednik

Published: 19.02.2025

Britanski časopis Living Marxism (LM), prvobitno pokrenut 1988. godine kao glasilo Revolucionarne komunističke partije (RCP), ugašen je u martu 2000. godine nakon što je izgubio sudski spor za klevetu protiv britanske televizijske kuće Independent Television News (ITN). Tužba je proizašla iz objavljenog članka koji je tvrdio da su britanski novinari falsifikovali izvještaje o srpskim koncentracionim logorima u Bosni i Hercegovini.

Kontroverzni članak i sporni navodi

U februaru 1997. godine LM je objavio članak njemačkog novinara Thomasa Deichmanna pod naslovom "Slika koja je prevarila svijet". Autor je tvrdio da su ITN-ovi novinari Penny Marshall, Ian Williams i Ed Vulliamy namjerno manipulirali snimcima snimljenim u logoru Trnopolje u avgustu 1992. godine, prikazujući ga kao logor za istrebljenje u nacističkom stilu. Posebno se osvrnuo na snimak Fikreta Alića, iznemoglog zarobljenika koji je stajao iza bodljikave žice, tvrdeći da su novinari zapravo snimali iznutra ograđenog prostora, a ne van njega.

Članak je implicirao da logor Trnopolje nije bio koncentracioni logor, već "sabirni centar za izbjeglice", te da su mnogi zatočenici tamo boravili "tražeći sigurnost" i imali mogućnost da odu. Ove tvrdnje direktno su negirale izvještaje međunarodnih novinara koji su otkrili postojanje brutalnih logora u Omarskoj, Keratermu i Trnopolju, gdje su zatočenici bili podvrgnuti mučenju, silovanjima i ubistvima.

Sudska presuda i kraj časopisa

Nakon objavljivanja članka, ITN je pokrenuo tužbu za klevetu protiv LM-a, tvrdeći da su neistiniti navodi nanijeli ozbiljnu štetu njihovoj reputaciji. U martu 2000. godine, sud je presudio u korist ITN-a, dosudivši Penny Marshall i Ianu Williamsu po 150.000 funti odštete, dok je LM morao platiti dodatnih 75.000 funti ITN-u.

Nesposoban da pokrije ogromne pravne troškove, Living Marxism je ugašen ubrzo nakon presude, čime je završena njegova dvanaestogodišnja istorija izlaženja. Ova presuda označila je jedan od najvažnijih slučajeva u britanskom novinarstvu u vezi s izvještavanjem o ratnim zločinima, ističući ozbiljnost pokušaja revizionizma i negiranja genocida.

Historijski značaj ITN-ovih izvještaja

Izvještaji Penny Marshall, Iana Williamsa i Eda Vulliamyja iz 1992. godine bili su ključni u otkrivanju užasa u srpskim logorima smrti, doprinoseći formiranju Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) u Hagu. Njihov rad je imao globalni odjek i pomogao u razotkrivanju masovnih zločina protiv čovječnosti u Bosni i Hercegovini.

Slučaj LM-a ostaje primjer pravnih posljedica dezinformacija i negiranja ratnih zločina, potvrđujući važnost profesionalnog i odgovornog novinarstva u dokumentiranju istine o genocidu i zločinima protiv čovječnosti.


Copy the URL or share on social media:


Logo of the Bosnia Association

© Asocijacija Bosna 2025